Programul Campionatului Mondial de Fotbal 2010
Aceasta este o listă cronologică a meciurilor de la Campionatul Mondial de Fotbal 2010. Toate orele sunt UTC+2 (Ora României și Moldovei este UTC+3). Pentru meciurile din faza grupelelor se pot modifica orele de începere datorită televiziunilor.
Ziua | Stadionul și ora | Faza | Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|---|
vineri 11 iunie | Johannesburg (SC), 16:00 | Grupa A | Africa de Sud | 1 – 1 | Mexic |
Cape Town, 20:30 | Uruguay | 0 – 0 | Franța | ||
sâmbătă 12 iunie | Port Elizabeth, 13:30 | Grupa B | Coreea de Sud | 2 – 0 | Grecia |
Johannesburg (Ellis), 16:00 | Argentina | 1 – 0 | Nigeria | ||
Rustenburg, 20:30 | Grupa C | Anglia | 1 – 1 | Statele Unite | |
duminică 13 iunie | Polokwane, 13:30 | Algeria | 0 – 1 | Slovenia | |
Pretoria, 16:00 | Grupa D | Serbia | 0 – 1 | Ghana | |
Durban, 20:30 | Germania | 4 – 0 | Australia | ||
luni 14 iunie | Johannesburg (SC), 13:30 | Grupa E | Țările de Jos | 2 – 0 | Danemarca |
Bloemfontein, 16:00 | Japonia | 1 – 0 | Camerun | ||
Cape Town, 20:30 | Grupa F | Italia | 1 – 1 | Paraguay | |
marți 15 iunie | Rustenburg, 13:30 | Noua Zeelandă | 1 – 1 | Slovacia | |
Port Elizabeth, 16:00 | Grupa G | Coasta de Fildeș | 0 – 0 | Portugalia | |
Johannesburg (Ellis), 20:30 | Brazilia | 2 – 1 | Coreea de Nord | ||
miercuri 16 iunie | Nelspruit, 13:30 | Grupa H | Honduras | 0 – 1 | Chile |
Durban, 16:00 | Spania | 0 – 1 | Elveția | ||
Pretoria, 20:30 | Grupa A | Africa de Sud | 0 – 3 | Uruguay | |
joi 17 iunie | Johannesburg (SC), 13:30 | Grupa B | Argentina | 4 – 1 | Coreea de Sud |
Bloemfontein, 16:00 | Grecia | 2 – 1 | Nigeria | ||
Polokwane, 20:30 | Grupa A | Franța | 0 – 2 | Mexic | |
vineri 18 iunie | Port Elizabeth, 13:30 | Grupa D | Germania | 0 – 1 | Serbia |
Johannesburg (Ellis), 16:00 | Grupa C | Slovenia | 2 – 2 | Statele Unite | |
Cape Town, 20:30 | Anglia | 0 – 0 | Algeria | ||
sâmbătă 19 iunie | Durban, 13:30 | Grupa E | Țările de Jos | 1 – 0 | Japonia |
Rustenburg, 16:00 | Grupa D | Ghana | 1 – 1 | Australia | |
Pretoria, 20:30 | Grupa E | Camerun | 1 – 2 | Danemarca | |
duminică 20 iunie | Bloemfontein, 13:30 | Grupa F | Slovacia | 0 – 2 | Paraguay |
Nelspruit, 16:00 | Italia | 1 – 1 | Noua Zeelandă | ||
Johannesburg (SC), 20:30 | Grupa G | Brazilia | 3 – 1 | Coasta de Fildeș | |
luni 21 iunie | Cape Town, 13:30 | Portugalia | 7 – 0 | Coreea de Nord | |
Port Elizabeth, 16:00 | Grupa H | Chile | 1 – 0 | Elveția | |
Johannesburg (Ellis), 20:30 | Spania | 2 – 0 | Honduras | ||
marți 22 iunie | Rustenburg, 16:00 | Grupa A | Mexic | 0 – 1 | Uruguay |
Bloemfontein, 16:00 | Franța | 1 – 2 | Africa de Sud | ||
Durban, 20:30 | Grupa B | Nigeria | 2 – 2 | Coreea de Sud | |
Polokwane, 20:30 | Grecia | 0 – 2 | Argentina | ||
miercuri 23 iunie | Port Elizabeth, 16:00 | Grupa C | Slovenia | 0 – 1 | Anglia |
Pretoria, 16:00 | Statele Unite | 1 – 0 | Algeria | ||
Johannesburg (SC), 20:30 | Grupa D | Ghana | 0 – 1 | Germania | |
Nelspruit, 20:30 | Australia | 2 – 1 | Serbia | ||
joi 24 iunie | Johannesburg (Ellis), 16:00 | Grupa F | Slovacia | 3 – 2 | Italia |
Polokwane, 16:00 | Paraguay | 1 – 0 | Noua Zeelandă | ||
Rustenburg, 20:30 | Grupa E | Danemarca | 1 – 3 | Japonia | |
Cape Town, 20:30 | Camerun | 1 – 2 | Țările de Jos | ||
vineri 25 iunie | Durban, 16:00 | Grupa G | Portugalia | 0 – 0 | Brazilia |
Nelspruit, 16:00 | Coreea de Nord | 0 – 3 | Coasta de Fildeș | ||
Pretoria, 20:30 | Grupa H | Chile | 1 – 2 | Spania | |
Bloemfontein, 20:30 | Elveția | 0 – 0 | Honduras | ||
sâmbătă 26 iunie | Port Elizabeth, 16:00 | Optimi — Meciul 1 | Uruguay | 2 – 1 | Coreea de Sud |
Rustenburg, 20:30 | Optimi — Meciul 3 | Statele Unite ale Americii | 1 – 2 | Ghana | |
duminică 27 iunie | Bloemfontein, 16:00 | Optimi — Meciul 4 | Germania | 4 – 1 | Anglia |
Johannesburg (SC), 20:30 | Optimi — Meciul 2 | Argentina | 3 – 1 | Mexic | |
luni 28 iunie | Durban, 16:00 | Optimi — Meciul 5 | Țările de Jos | 2 – 1 | Slovacia |
Johannesburg (Ellis), 20:30 | Optimi — Meciul 7 | Brazilia | 3 – 0 | Chile | |
marți 29 iunie | Pretoria, 16:00 | Optimi — Meciul 6 | Paraguay | 0 – 0 | Japonia |
Cape Town, 20:30 | Optimi — Meciul 8 | Spania | 1 – 0 | Portugalia | |
miercuri 30 iunie | Zile de odihnă | ||||
joi 1 iulie | |||||
vineri 2 iulie | Port Elizabeth, 16:00 | Sfertul C | Țările de Jos | 2 – 1 | Brazilia |
Johannesburg (SC), 20:30 | Sfertul A | Uruguay | 1 – 1 | Ghana | |
sâmbătă 3 iulie | Cape Town, 16:00 | Sfertul B | Argentina | 0 – 4 | Germania |
Johannesburg (Ellis), 20:30 | Sfertul D | Paraguay | 0 – 1 | Spania | |
duminică 4 iulie | Zile de odihnă | ||||
luni 5 iulie | |||||
marți 6 iulie | Cape Town, 20:30 | Semifinala I | Uruguay | 2 – 3 | Țările de Jos |
miercuri 7 iulie | Durban, 20:30 | Semifinala II | Germania | 0 – 1 | Spania |
joi 8 iulie | Zile de odihnă | ||||
vineri 9 iulie | |||||
sâmbătă 10 iulie | Port Elizabeth, 20:30 | Finala mică | Uruguay | 2 – 3 | Germania |
duminică 11 iulie | Johannesburg (SC), 20:30 | Finala | Țările de Jos | 0 – 1 | Spania |
Bibliografie
- www.fifa.com Arhivat în , la Wayback Machine.