Campionat d'escacs de Suècia
El Campionat d'escacs de Suècia és organitzat anualment per la Sveriges Schackförbund, la federació sueca d'escacs, per determinar el campió nacional.
El primer campió fou Gustaf Nyholm qui va guanyar dos matxs contra els guanyadors dels torneigs nacionals: Berndtsson a Göteborg i Löwenborg a Estocolm, el 1917. Fins al 1931 el campionat es decidí en un matx. Els anys 1930, Gideon Ståhlberg va ostentar el títol a despit dels resultats dels campionats nacionals. Des de 1939, el campionat es decideix oficialment en el torneig nacnional.[1][2]
Matxs (Campions oficials)
Any Lloc Resultat 1917 Estocolm Otto Löwenborg 3 – Anton Olson 2 1917 Göteborg Gustaf Nyholm 3.5 – Karl Berndtsson 1.5 1917 Estocolm Gustaf Nyholm 4 – Otto Löwenborg 1 1919 Estocolm Gustaf Nyholm 2.5 – Arthur Håkansson 2.5 1919 Estocolm Gustaf Nyholm 3.5 – Anton Olson 1.5 1921 Göteborg Gustaf Nyholm 2.5 – Allan Nilsson 2.5 1921 Göteborg Anton Olson 3 – Gustaf Nyholm 2 1921 Göteborg Gustaf Nyholm 3.5 – Anton Olson 1.5 1924 Göteborg Allan Nilsson 3 – Gustaf Nyholm 1 1927 Göteborg Allan Nilsson 2.5 – Gösta Stoltz 2.5 1929 Göteborg Gideon Ståhlberg 3 – Allan Nilsson 0 1931 Göteborg Gideon Ståhlberg 3 – Gösta Stoltz 3
Torneigs (no campions)
Any Lloc Campió 1917 Estocolm Löwenborg, OttoOtto Löwenborg
Anton Olson1918 Göteborg Berndtsson, KarlKarl Berndtsson 1919 Malmö Olson, AntonAnton Olson 1920 Eskilstuna Berndtsson, KarlKarl Berndtsson 1921 Jönköping Berndtsson, KarlKarl Berndtsson
Gustaf Nyholm1922 Gävle Håkansson, ArthurArthur Håkansson 1923 Uppsala Nilsson, AllanAllan Nilsson
Anton Olson1924 Norrköping Olson, KarlKarl Olson 1925 Trollhättan Kinnmark, OlofOlof Kinnmark 1926 Karlstad Berndtsson, KarlKarl Berndtsson 1927 Örebro Stoltz, GöstaGösta Stoltz
Gideon Ståhlberg1928 Hälsinborg Stoltz, GöstaGösta Stoltz 1929 Västerås Pettersson, EinarEinar Pettersson 1931 Uddevalla Lundin, ErikErik Lundin 1932 Karlskrona Lundin, ErikErik Lundin
Gideon Ståhlberg1933 Lund Nils Bergkvist
Gösta Danielsson
G. Forhaug
Gunnar Skarp1934 Falun Lundin, ErikErik Lundin 1935 Härnösand Stoltz, GöstaGösta Stoltz
John B. Lindberg1936 Borås Larsson, ErnstErnst Larsson 1937 Estocolm Pettersson, RagnarRagnar Pettersson 1938 Kalmar Lundin, ErikErik Lundin
Torneigs (campions oficials)
Any Lloc Campió 1939 Estocolm Ståhlberg, GideonGideon Ståhlberg 1941 Göteborg Lundin, ErikErik Lundin 1942 Ostersund Lundin, ErikErik Lundin 1943 Malmö Ekenberg, BengtBengt Ekenberg 1944 Lidköping Lundholm, StigStig Lundholm 1945 Visby Lundin, ErikErik Lundin 1946 Motala Lundin, ErikErik Lundin 1947 Estocolm Ekström, FolkeFolke Ekström 1948 Sundsvall Ekström, FolkeFolke Ekström 1949 Eskilstuna Sköld, KristianKristian Sköld 1950 Kristianstad Sköld, KristianKristian Sköld 1951 Halmstad Stoltz, GöstaGösta Stoltz 1952 Hålland Stoltz, GöstaGösta Stoltz 1953 Örebro Stoltz, GöstaGösta Stoltz 1954 Hälsingborg Hörberg, Bengt-EricBengt-Eric Hörberg 1955 Södertälje Danielsson, GöstaGösta Danielsson 1956 Borås Stenborg, ÅkeÅke Stenborg 1957 Estocolm Nilsson, ZandorZandor Nilsson 1958 Växjö Johansson, IngeInge Johansson 1959 Västerås Sköld, KristianKristian Sköld 1960 Kiruna Lundin, ErikErik Lundin 1961 Avesta Lundin, ErikErik Lundin 1962 Örnsköldsvik Ekenberg, BengtBengt Ekenberg 1963 Karlskrona Sköld, KristianKristian Sköld 1964 Göteborg Lundin, ErikErik Lundin 1965 Falköping Nilsson, ZandorZandor Nilsson 1966 Malmö Johansson, MartinMartin Johansson 1967 Estocolm Martens, RolfRolf Martens 1968 Norrköping Jansson, BörjeBörje Jansson 1969 Sundsvall Andersson, UlfUlf Andersson 1970 Nässjö Jansson, BörjeBörje Jansson 1971 Eskilstuna Malmegren, SvenSven Malmegren 1972 Skellefteå Ornstein, AxelAxel Ornstein 1973 Bollnäs Ornstein, AxelAxel Ornstein 1974 Lund Wahlbom, MagnusMagnus Wahlbom 1975 Göteborg Ornstein, AxelAxel Ornstein 1976 Motala Schüssler, HarryHarry Schüssler 1977 Estocolm Ornstein, AxelAxel Ornstein 1978 Degerfors Gustav Renman, NilsNils Gustav Renman
Harry Schüssler1979 Borås Schneider, Lars-ÅkeLars-Åke Schneider 1980 Luleå Renman, Nils-GustavNils-Gustav Renman 1981 Ystad Cramling, DanDan Cramling 1982 Gävle Schneider, Lars-ÅkeLars-Åke Schneider 1983 Karlskrona Schneider, Lars-ÅkeLars-Åke Schneider 1984 Linköping Ornstein, AxelAxel Ornstein 1985 Uppsala Åkesson, RalfRalf Åkesson 1986 Malmö Schneider, Lars-ÅkeLars-Åke Schneider 1987 Estocolm Ornstein, AxelAxel Ornstein 1988 Norrköping Ornstein, AxelAxel Ornstein 1989 Sundsvall Johansson, JanJan Johansson 1990 Göteborg Wiedenkeller, MichaelMichael Wiedenkeller 1991 Helsingborg Brynell, StellanStellan Brynell 1992 Borlänge Karlsson, LarsLars Karlsson 1993 Lindesberg Ernst, ThomasThomas Ernst 1994 Haparanda Wessman, RichardRichard Wessman 1995 Borlänge Degerman, LarsLars Degerman 1996 Linköping Åström, RobertRobert Åström 1997 Haninge Degerman, LarsLars Degerman 1998 Ronneby Agrest, EvgenyEvgeny Agrest 1999 Lidköping Åkesson, RalfRalf Åkesson 2000 Örebro Wedberg, TomTom Wedberg 2001 Linköping Agrest, EvgenyEvgeny Agrest 2002 Skara Hector, JonnyJonny Hector[3] 2003 Umeå Agrest, EvgenyEvgeny Agrest 2004 Göteborg Agrest, EvgenyEvgeny Agrest 2005 Göteborg Brynell, StellanStellan Brynell 2006 Göteborg Hellsten, JohanJohan Hellsten 2007 Estocolm Persson, Tiger HillarpTiger Hillarp Persson 2008 Växjö Persson, Tiger HillarpTiger Hillarp Persson 2009 Kungsor Emanuel Berg[4][5][6] 2010 Lund Emanuel Berg[7] 2011 Vasteras Tikkanen, HansHans Tikkanen[8] 2012 Falun Tikkanen, HansHans Tikkanen[9] 2013 Orebro Tikkanen, HansHans Tikkanen[10] 2014 Borlange Semcesen, DanielDaniel Semcesen 2015 Sunne Grandelius, NilsNils Grandelius[11] 2016 Uppsala Blomqvist, ErikErik Blomqvist[12] 2017 Estocolm Tikkanen, HansHans Tikkanen 2018 Ronneby Tikkanen, HansHans Tikkanen 2019 Eskilstuna Erik Blomqvist
Referències
- ↑ «SVERIGEMÄSTARE page 11/52». Arxivat de l'original el 2007-09-27. [Consulta: 16 gener 2010].
- ↑ Guanyadors, al lloc web de la Federació sueca
- ↑ Crowther, Mark. «TWIC 401: Swedish Championships» (en anglès). London Chess Center, 15-07-2002. Arxivat de l'original el 2012-09-24. [Consulta: 29 maig 2013].
- ↑ «The Week in Chess 7761» (en anglès), 13-07-2009. Arxivat de l'original el 22 de setembre 2012. [Consulta: 22 juliol 2010].
- ↑ «Campionat de Suècia 2009, Kungsor, classificació i partides» (en anglès). 365chess.com. [Consulta: 22 juliol 2010].
- ↑ «Campionat de Suècia 2009, Kungsor, resultats i classificació» (en suec). Lloc web de la Federació Sueca. Arxivat de l'original el 20 de setembre 2009. [Consulta: 22 juliol 2010].
- ↑ «Swedish Championships 2010» (en anglès). The Week In Chess, 12-07-2010. [Consulta: 29 maig 2013].[Enllaç no actiu]
- ↑ «Hans Tikkanen is Swedish Champion 2011» (en anglès). Chessbase, 27-07-2011. [Consulta: 29 maig 2013].
- ↑ «Campionat de Suècia de 2012, Falun». schacksnack.se, 2012. [Consulta: 29 maig 2013].
- ↑ «GM Tikkanen wins Swedish Chess Championship 2013» (en anglès). European Chess Union, 05-08-2013. Arxivat de l'original el 25 d'octubre de 2014. [Consulta: 12 octubre 2014].
- ↑ «GM Nils Grandelius clinches the national title after a playoff match». fide.com.
- ↑ «Erik Blomqvist: Swedish Champion 2016». chessbase.com. [Consulta: 28 juliol 2016].
Enllaços externs
- «Llista de campions d'escacs de Suècia, fins a 2006» (en suec). schack.se. [Consulta: 12 octubre 2014].
- Whyld, Ken. Chess, The Records. Guinness, 1986, p. 115. ISBN 0-85112-455-0. (anglès)
- TWIC: Edició de 2007 Arxivat 2008-01-25 a Wayback Machine. (anglès)
- Campionat suec de 2008 Arxivat 2009-01-04 a Wayback Machine. (anglès)
- «Historial dels Campionats de Suècia» (en castellà). Ajedrezdeataque.com. [Consulta: 11 juny 2013].